Levné tablety – hodnotící recenze

Pakliže čtete tento článek, pravděpodobně Vás zajímá recenze vztažená na levné tablety. Já na následujících řádcích popíšu moje zkušenosti s používáním jednoho ze zařízení spadajících do kategorie levných tabletů. Tato recenze bude konkretně popisovat Prestigio multipad PMP3370B a přitom se bude zaměřovat na typické znaky levných tabletů.

Cena, hardware, softwarová výbava

Já za svůj levný tablet dal 2 500 Kč, různorodá zařízení však lze sehnat ještě levněji, klidně i pod dva tisíce korun. Pokud budete mít štěstí, snadno narazíte i na cenu kolem 1 500 Kč. Zde už však buďte obezřetní a dobře si rozmyslete, zda takový tablet vůbec chcete. Typicky totiž bude mít jako operační systém Andoroid 2.3, který je určen spíše na mobilní telefony, ne tablety. Osobně však jako mnohem větší problém vidím rezistivní displej. S ním můžete zapomenout na rozeznání dotyku více prstů zároveň. Můj Prestigio PMP3370B má kapacitní displej a nečiní mu potíže operovat s několika prsty zároveň. Rozlišení sedmipalcového displeje spoléhá na 800 x 480 pixelů. Na nejrůznějších internetových fórech se můžete dočíst, že toto rozlišení kompletně nepostačuje, že na displeji „vidíte čtverečky“ a že se celkově proto jedná o vyhozené peníze. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to není pravda. Na tabletu sleduji videa, brouzdám po internetu, čtu dokumenty ve formátu PDF. Vše bez toho, že bych byl nějakým způsobem displejem omezován. Ano, že samozřejmě pravda, že dívat se na displej u dražším modelů (typicky iPad) je zcela nesrovnatelný zážitek, mi zde ale řešíme levné tablety. Abych jen nechválil, přijdu s jedním nedostatkem. Na Prestigio PMP3370B mi vadí podání černé, jenž se projeví při sledování videa typicky u noční scény. Stačí aby hlavní hrdinové vyrazili pod příkrovem noci na akci, a jen těžko rozpoznáváte, co se vlastně děje. Ve všech ostatních případech displej funguje bez obtíží. Prestigio PMP3370B  i ostatní levné tablety dnes již spoléhají na Android 4.0. Tato verze je totiž určena přímo pro tablety. Modelům s Androidem ve verzi 2 doporučuji se vyhnout. Jednu z příčin například symbolizuje mnou ozkoušený menší počet podporovaných aplikací. Hardware samotného levného tabletu v podstatě ani nemá smysl řešit. Herní grafickou kartu v podstatě neobdržíte (výjimku by měl symbolizovat Joyplus M78), RAM má téměř vždy 512 MB a tak nezbývá, než se zaměřit na procesor a volné místo. To je přitom důležitější, než si možná myslíte. Procesor rozhoduje o tom, jak svižná bude práce s operačním systémem a zda se Android nebude lidově řešeno sekat. Množství volné paměti k uložení dat je u levných tabletů kapitola sama o sobě. Zmíněná zařízení často disponují čtečkou Micro SD karet, stačí stačí dokoupit paměťovou kartou (16 GB stojí kolem 500 Kč) a máte vystaráno. Je zde ale háček. Některé aplikace (hry) vyžadují při instalaci místo v samotném tabletu, ne na paměťové kartě. Pokud plánujete proměnit svůj tablet v herní zařízení, myslete na to. 2 GB interní paměti je například málo, protože si z tohoto prostoru ukousne i samotný Android a vám tak třeba zbude jen 1,2 GB. Hra pak může klidně vyžadovat i 2 GB. Pod pojmem hra jsem ovšem doteď myslel velká díla stylu GTA 3 či Max Payne. Ty mívá ale tablet problém spustit z nedostatku RAM, slabé grafické karty a/nebo procesoru. Tituly typu Angry Birds běží plynule.

Kvalita zpracování

Je třeba si uvědomit, že levný tablet typicky symbolizuje kvalitnější čínský výrobek, za který se prodejce v ČR nebojí postavit a nabídne záruku. Patrně namítnete, že i tablety velkých znače vznikají v Číně, já mám však na mysli nejrůznější spíše zboží známé z nejrůznějších zahraničních internetových obchodů, kde hraje jedinou důležitou roli cena. Takové produkty se pak často dostávají na naše aukční portály typu Aukro (pochopitelně za vyšší cenu). V záplavě takových výrobků lze najít skutečně hodnotné kusy, a ty by měly symbolizovat právě ony levné tablety. Můj Prestigio PMP3370B až donedávna nevykazoval žádné známky šetření na kvalitě zpracování. Plasty držely pohromadě, dobíjecí konektor byl vždy na svém místě. Zničeho nic mi však přestalo fungovat hardwarové tlačítko k zeslabení. Nejde o žádnou tragédii, tento úkon lze provést i softwarově, jen to není tak příjemné.

Zhodnocení

Levné tablety
Foto: posterize / freedigitalphotos.net

A nyní to nejdůležitější – levný tablet ANO či NE? Pokud Vám na penězích nezáleží, rozhodně si kupte kvalitní dražší produkt. Získáte ve všech ohledech lepší zařízení. Málokdo si však dnes může dovolit neposuzovat finanční stránku věci. Pakliže patříte mezi nenáročné uživatele, klidně do levného tabletu jděte, obzvláště jedná-li se o Vaše první zařízení tohoto druhu. Nemáte co zkazit. Levné tablety se rovněž často objevují jako dárek pro děti. Nemusíte se totiž tolik bát případného nechtěného poškození ze strany rozverného dítěte. Já osobně, kdybych si nyní měl znovu koupit tablet, tak bych se poohlížel po cenové hladině  3 – 4 000 Kč. Těžko říci, jestli produkty spadající do tohoto limitu zařadit mezi levné tablety. Po svých zkušenostech bych si patrně raději připlatil. Ovšem máme tu i druhou stranu mince. Je to opravdu nutné vlastnit ten nejnovější technologický zázrak? Tablet není určen k práci, ale čistě jen zábavě a konzumaci obsahu. I jeho levnější varianta by proto z této povahy měla naprosto dostačovat. Nezapomeňme, že nejde o počítač. Pokud někoho PC živí, je vcelku pochopitelné, že si pořídí odpovídající stroj s vyšší cenou. U tabletu však levná cenovka není špatným rozhodnutím. O zábavu se totiž levný tablet postará stejně jako jeho dražší bráška.

Blbost? Tak proč to nenasdílet?

Napsat komentář